Szybkie wyszukiwanie

Kalendarz parafialny

kalendarium 202407

Polecane strony

Statystyki odwiedzin

mod_vvisit_counterDziś66
mod_vvisit_counterWczoraj75
mod_vvisit_counterW tym tygodniu228
mod_vvisit_counterW tym miesiącu988
mod_vvisit_counterWszystkich522147

 b_nowa kotlownia_ciepla

 

Drodzy Parafianie!!!

W bieżącym roku podjęliśmy się ważnej inwestycji, którą było wykonanie nowej kotłowni ciepła. Prace były prowadzone po uzyskaniu pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi i według wykonanego wczesniej projektu.

Wykonano instalację 6 pomp ciepła /każda po 16kW/ do ogrzania klasztoru i kościoła. Jednostki umieszczono w ogrodzie klasztornym na metalowej konstrukcji i przewodami klimatyzacyjnymi doprowadzono do przygotowanego pomieszczenia w piwnicy klasztornej, gdzie wykonano nową kotłownię ciepła. W kotłowni umieszczono dwa zbiorniki buforowe /po 500 l/. Wykonaną instalację doprowadzono i synchronizowano z istniejącą kotłownią ciepła, z możliwością w razie potrzeby wspomagania pomp ciepła przez piec na ekogroszek lub przez piec węglowo-drzewny. W instalacji zastosowano system kaskadowego załączania pomp.

W/w inwestycja została poprzedzona przygotowaniami, a wśród nich: przygotowanie terenu pod montaż pomp ciepła, wykonanie metalowej konstrukcji dla pomp ciepła, przewierty przez mur klasztorny, prace koparkowe, wykonanie w pomieszczeniu nowej kotłowni tynków, wylewki i kafelków, pomalowanie pomieszczenia, wykonanie rozdzielni i instalacji elektrycznej, doprowadzenie zasilania do kotłowni. W pomieszczeniu nowej kotłowni, gdzie znajduje się studnia zamontowano hydrofor dla wody ogrodowej. Przy okazji inwestycji nowej kotłowni ciepła doprowadzono nowe przyłącze wody do klasztoru /150 m/, gdzie zamontowano zmiękczacz wody oraz linię wodną z klasztoru do pomieszczeń gospodarczych /w tzw. stodole/.

Od dłuższego czasu borykaliśmy się z brakiem środków finansowych, aby zakupić opał i ogrzać tak wielki kompleks kościelno-klasztorny. Stąd konieczność wykonania tego typu kotłowni, poprzedzona wykonaniem w 2022 r. instalacji fotowoltaicznej o mocy 33kW, która w 60-65% pokryje zużyty prąd przez pompy ciepła. W planach jest rozbudowa paneli fotowoltaicznych, ale obecne przyłącze lini energetycznej doprowadzone do klasztoru i kościoła jest za słabe. Trwają przygotowania, aby można było w przyszłości zwiększyć moc. 

Niniejszą inwestycję mogliśmy wykonać, dzięki pomocy pożyczkowej w dużej części od zakonu, której spłatę rozłożono na kilka lat. Stąd konieczność wypracowania modelu sukcesywnej spłaty długu, o której poinformujemy Parafian w przyszłości.

Liczymy na życzliwość Parafian, bo to wszystko co robimy jest po to, byśmy dalej mogli mieć ciepło w kościele, a przy tym uchronić nieocenione zabytki znajdujące się w naszej świątyni. 

 

Tegoroczne ofiary zbierane tradycyjnie na opał podczas Dożynek, będą przeznaczone na rozpoczęcie spłaty tej inwestycji.   

Koszt wykonania instalacji wyniósł:
351187,96 zł

 

Prace wykonała:
Firma ICE BOSS WENTYLACJA & KLIMATYZACJA
& CHŁODNICTWO PAWEŁ SŁABIK

 

 


 

OFIARY ZEBRANE PODCZAS DOŻYNEK:

 

Trzebce - nie przekazano listy

 2380 zł

Sokola Góra - lista /19 osób/

 1570 zł

Rudka - nie przekazano listy

 540 zł

Anielin, Wielgomłyny /ul. Krzętowska, Polna,
Radomszczańska/
- lista /87 osób/

 2910 zł

Wielgomłyny /Piaski/ - lista /7 osób/ 

140 zł

Sołectwo Myśliwczów - nie przekazano listy

 550 zł

Perzyny - nie przekazano listy

810 zł

Borowiec - lista /8 osób/

 450 zł

Kruszyna - nie przakazano listy

 630 zł

Pratkowce - lista /18 osób/

 755 zł

Wielgomłyny /ul. Ogrodowa, Zagórkska,
Przedborska/
- lista /40 osób/

2400 zł

Rogi

 

Zalesie - 4 osoby

850 zł 

  

pompy_ciepla_1

 

pompy_ciepla_2

 

pompy_ciepla_3

 

pompy_ciepla_4

 

pompy_ciepla_5

 

pompy_ciepla_6


 Zdjęcia: archiwum klasztoru

 

Projekt i wykonanie Alanet