Szybkie wyszukiwanie

Kalendarz parafialny

kalendarium 202407

Polecane strony

Statystyki odwiedzin

mod_vvisit_counterDziś67
mod_vvisit_counterWczoraj75
mod_vvisit_counterW tym tygodniu229
mod_vvisit_counterW tym miesiącu989
mod_vvisit_counterWszystkich522149

Cmentarz parafialny

cmentarz_wielgomlyny

Prace remontowe

b_chrzcielnica_kopula

b_portal_zewnętrzny

b_portal_gotycki

b_gotycka_chrzcielnica

b_nowa kotlownia_ciepla

b_renowacja_figury_św._floriana

b_renowacja_figury_św._anny

b_renowacja_figury_św._józefa

b_renowacja figur

b_cegielki_klecznik_krzyz_tabernakulum

b_renowacja_piety_Matki_Bożej_Bolesnej

b_sw._o._pio kopia(3)

Po prostu

khantry design

Odsłonięcie MB Bolesnej

khantry design

Zwiedzanie sanktuarium

khantry design

Raport Jasnogórski

khantry design

b_informacje_o_stanie_prawnym_cmentarzy

 

Cmentarze w Polsce funkcjonują na podstawie państwowej „Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych” z dnia 31 stycznia 1959 r.  Jak widać liczy sobie już ponad pół wieku i przez to nie odpowiada realiom współczesności. Od dwóch lat pełnomocnik premiera Wojciech Labuda tworzy nową ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Nowa ustawa miała wejść w życie 1 czerwca 2023 roku lecz ze względów proceduralnych jej wejście zostało przesunięte na wiosnę 2024 roku.

Dotychczasowa ustawa została znowelizowana 17 kwietnia 2023 roku i nakłada zarówno na zarządzających cmentarzami oraz osoby posiadające groby szereg wymogów, którym musimy sprostać.

Cmentarze zostały uznane za budowle, a ich tereny traktowane na podobieństwo działki budowlanej. W ten sposób na cmentarzu obowiązuje prawo budowlane i choć w formie nieco łagodniejszej, wywołuje wiele skutków uciążliwych zarówno dla Was – użytkowników, jak dla zarządzających cmentarzami. Zmiany te mają nas wprowadzić w przepisy nowej ustawy.

Każdy Cmentarz w Polsce musi przeprowadzić inwentaryzację polegającą na odtworzeniu planu przestrzennego (nie mylić z miejscowym planem). W ramach tej inwentaryzacji cmentarz zostaje podzielony na obszary nazywane kwaterami, a każdy grób w obrębie kwatery otrzyma unikatowy numer. Nadanych numerów nie można zmieniać, gdyż będą one przekazane do centralnej bazy danych przy wskazanym przez ustawę ministerstwie.

Przedstawiamy trzy problemy, którym obecnie musimy podołać:

1. Wydamy wszystkim opiekunom grobów do wypełnienia specjalny formularz. Oddając do parafii wypełniony dokument zostanie przygotowany identyfikator - tabliczka z numerem grobu. Będzie ją trzeba przykleić z lewej strony w dolnej części grobu. Przestrzegamy, by nie pomylić grobów, gdyż numer musi być zgodny z planem cmentarza. Zgodność tę ma prawo kontrolować m.in. Inspektor Sanitarny, ale też inne instytucje do tego uprawnione.

2. Wszelkie groby, nagrobki, grobowce i inne kompozycje architektoniczne nie mogą przekraczać granicy grzebalnej i mogą być budowane wyłącznie za pisemną zgodą parafii. Obecnie ławki, wazony, utwardzenia wokół grobów i inne elementy nazywane są małą architekturą i obowiązuje całkowity zakaz ich budowy. Nie wiemy jeszcze jak ustawa odniesie się do architektury już istniejącej, ale nowo budowane groby obowiązywać będą nowe przepisy.

3. Na szczeblu kilku ministerstw toczy się dyskusja czy odpady cmentarne, takie jak kwiaty, plastikowe wkłady, czy szklane znicze, gmina może odbierać posegregowane, czy jak od nieruchomości niezamieszkałej – jako zmieszane, a te są zdecydowanie droższe. Dyskusje toczą się, 
a za śmieci płaci się coraz wyższe kwoty. Dlatego apelujemy, szczególnie teraz przed świętem zmarłych, że o naszej więzi z bliskimi nie świadczy liczba zniczy czy kwiatów, ale pamięć i szczera modlitwa.

Wprowadzanych zmian jest wiele i o ich wprowadzaniu będziemy wszystkich informować na bieżąco. Baza danych o grobach to początek, elektroniczne karty zgonu, instytucja koronera, prawo materialne i niematerialne czyli zasadnicze różnice w grobach ziemnych i murowanych, czy nadanie zielni na cmentarzu charakteru parkowego, to tylko nieliczne z wyzwań jakie na nas czekają. 

W związku z planowaną zmianą przepisów państwowych dotyczących cmentarzy rozprowadzane będą na cmentarzu i w kościele /lub do zabrania/ formularze dot. grobu i jego prawnego opiekuna. Każdy, kto taką opiekę sprawuje proszony jest do końca roku o dostarczenie do parafii wypełnionego formularza osobiście lub drogą listową. Jeśli jakieś informacje w formularzu nie będą znane prosimy o pozostawienie pustego miejsca. Parafian prosimy o pomoc w przekazaniu formularzy osobom nie mieszkającym w naszej parafii. Parafia zobowiązana jest niezwłocznie do dokładnej inwentaryzacji grobów na naszym cmentarzu. Pomocą dla nas będą wypełnione formularze. W przypadkach niejasnych będziemy się osobiście kontaktować.

 

formularz do pobrania... 

 

Administrator cmentarza w Wielgomłynach

 

Projekt i wykonanie Alanet