Szybkie wyszukiwanie

Kalendarz parafialny

kalendarium 202407

Polecane strony

Statystyki odwiedzin

mod_vvisit_counterDziś69
mod_vvisit_counterWczoraj75
mod_vvisit_counterW tym tygodniu231
mod_vvisit_counterW tym miesiącu991
mod_vvisit_counterWszystkich522151

Cmentarz parafialny

cmentarz_wielgomlyny

Prace remontowe

b_chrzcielnica_kopula

b_portal_zewnętrzny

b_portal_gotycki

b_gotycka_chrzcielnica

b_nowa kotlownia_ciepla

b_renowacja_figury_św._floriana

b_renowacja_figury_św._anny

b_renowacja_figury_św._józefa

b_renowacja figur

b_cegielki_klecznik_krzyz_tabernakulum

b_renowacja_piety_Matki_Bożej_Bolesnej

b_sw._o._pio kopia(3)

Po prostu

khantry design

Odsłonięcie MB Bolesnej

khantry design

Zwiedzanie sanktuarium

khantry design

Raport Jasnogórski

khantry design

b_błogosławieństwo_pól

 

Drodzy Parafianie!!!

Zgodnie z tradycją, w naszej parafii maj i czerwiec to czas obrzędu błogosławieństwa pól. W tym obrzędzie wyrażamy swoją wdzięczność za dobrodziejstwa otrzymane od Boga, który stworzył cały świat i powierzył go ludziom. Modlimy się także o Błogosławieństwo Boże dla wszystkich pracujących w rolnictwie, o dobre urodzaje i o to, aby nikomu na ziemi nie brakowało chleba. 

Dawniej obrzęd błogosławieństwa pól łączono ze wspomnieniem św. Marka Ewangelisty (25 kwietnia), św. Izydora, patrona rolników (10 maja) lub sprawowano w dni modlitw o urodzaje (poniedziałek, wtorek i środę przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego). 

W ostatnich latach zmienił się sposób sprawowania obrzędu. Przed laty kapłan razem z mieszkańcami całej wioski szedł na pola, pomiędzy łany zbóż. Obrzęd czasem trwał kilka godzin. Obecnie taka forma błogosławieństwa pól pozostała już tylko w nielicznych miejscowościach. Dlaczego?

Przyczyn jest kilka: niewiele osób mieszkających na wsi zajmuje się uprawą roli, wielu nie znajduje w sobie motywacji, by uczestniczyć w czymś, czego do końca nie rozumie. Zatarła się prawda, że Bóg jest dawcą i źródłem wszelkiego życia. Bardziej skłonni jesteśmy wierzyć, że na obfitość plonów ma wpływ odpowiednie nawożenie, uprawa, opryski, pogoda, wyposażenie techniczne gospodarstw czy polisy ubezpieczeniowe. I wreszcie, co najistotniejsze: zagubiło się właściwe rozumienie błogosławieństwa. Często ma ono w powszechnym rozumieniu wymiar komercyjny według zasady: coś za coś. 

Obrzęd błogosławieństwa pól jest wyrazem wiary w Bożą Opatrzność. Błogosławieństwo swoje źródło znajduje w Jezusie Chrystusie i wydarzeniu zbawczym. W Nim, w Jezusie Chrystusie, Bóg najpełniej pobłogosławił świat – przywrócił człowiekowi utracone życie, w Jezusie Chrystusie zostaliśmy usynowieni, obdarzeni mocą Ducha Świętego i staliśmy się dziedzicami nieba. Bóg daje wzrost roślinom, pozwala wzrastać plonom nie dlatego, że nam się to należy, ale dlatego, że nas kocha, wydał się za nas na krzyżu, troszczy się o zwyczajną ludzką codzienność. Przez wspólne błaganie skierowane do Boga nie tylko prosimy o błogosławieństwo, ale także o bycie Jego współpracownikiem w dziele przemiany świata. Już w raju Pan Bóg nakazał pierwszym rodzicom czynić sobie ziemię poddaną. I związał z tym Swe błogosławieństwo. Praktykowany dziś obrzęd błogosławieństwa pól jest kontynuacją tej współpracy z Bogiem. 

W tym roku dla pewnego porządku podajemy ustaloną wg możliwości propozycję odprawiana nabozeństw: 

- 11 maja g. 19.00 – Sołectwo Myśliwczów
- 25 maja g. 19.00 – Sołectwo Rogi
- 1 czerwca g. 19.00 - Sołectwo Perzyny
- 7 czerwca g. 16.00 – Sołectwo Sokola Góra
- 7 czerwca g. 17.00 – Sołectwo Rudka 
- 8 czerwca g. 19.00 – Sołectwo Kruszyna
- 15 czerwca g. 19.00 – Sołectwo Pratkowice
- 22 czerwca g. 19.00 – Sołectwo Trzebce
- 29 czerwca g. 19.00 – Sołectwo Wielgomłyny ul. Polna i Krzętowska

Z uwagi na pytania Parafian, że nie wszystkie wioski i ulice były dotychczas objęte modlitwą o dobre urodzaje, podajemy do rozważenia tę kwestię Sołtysom wiosek, których dotyczą. 

 


 

Gromadząc się przy krzyżu lub kapliczce przygotowujemy ołtarz, a na nim krzyż z pasyjką, świece /mogą być znicze/ oraz większy pojemnik z wodą do pobłogosławienia jej. Przynieśmy ze sobą pojemniki na wodę, którą zabieżemy, by z modlitwą pokropić swoje pola i dobytek po zakończonym nabożeństwie.   

Modlitwa błogosławieństwa pól

Boże, Ojcze nasz w niebie, Ty wiesz, czego nam potrzeba do życia godnego ludzi. Ty powierzyłeś człowiekowi ziemię, aby ją uprawiał i darzysz go ziarnem do siewu i chlebem do wzmocnienia sił. Wejrzyj na trud wszystkich pracujących na roli, w sadach i ogrodach, i spraw, swoim błogosławieństwem, aby ziemia, rośliny i drzewa  przyniosły oczekiwane plony. Ześlij deszcz z obłoków, aby użyźnił pola, sady i ogrody i okrył je zielenią. Udziel słońca, aby kwiat zaowocował i dojrzało zboże. Nie dozwól , aby plony uległy zniszczeniu, ale daj nam obfitość Twoich darów.

Spraw, aby wszyscy ludzie zachowali szacunek dla chleba, jako znak dziękczynienia wobec Ciebie. Dozwól nam z zebranego ziarna nakarmić nasze rodziny, podzielić się z głodnymi i przygotować też chleb na ofiarę dla Ciebie, aby przemieniony w Ciało Twojego Syna, stał się dla nas pokarmem na życie wieczne. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

 


 

Ojcowie Paulini

 

Projekt i wykonanie Alanet