Sanktuarium

Cudowna, łaskami słynąca Pieta, czyli rzeźba Matki Bożej Bolesnej siedzącej na stolcu-tronie, z leżącym na Jej kolanach Chrystusem zdjętym z krzyża, od dawna otaczana jest w świątyni wielgomłyńskiej wielką czcią. O tym, że w sanktuarium, w stosunkowo niewielkiej parafii, kult Matki Bożej jest żywy, świadczy między innymi obecność 11. róż różańcowych. 14 czerwca 2010 r. Arcybiskup Metropolita Częstochowski Stanisław Nowak wydał dekret uznający świątynię jako Sanktuarium NMP Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej. W listopadzie 2010 r. wykonano zasłonę z fanfarami dla cudownej Piety i codziennie rano następuje odsłonięcie, a wieczorem zasłonięcie figury. W tym samym roku w murze przykościelnym wykonano stacje siedmiu boleści Matki Bożej dla Jej większego kultu i czci. W 2011 r. sanktuarium otrzymało przywilej odpustu zupełnego dla wszystkich tu przybywających w uroczystość Matki Bożej Bolesnej, a w 2012 r. zostało stowarzyszone z Sanktuarium Matki Bożej Większej w Rzymie, dzięki czemu można uzyskać tu odpust zupełny w następujące dni: 5 sierpnia, czyli w tytularny dzień Bazyliki Santa Maria Maggiore; 8 maja, czyli w tytularny dzień własnego kościoła w Wielgomłynach; we wszystkie uroczystości Bożej Rodzicielki Dziewicy Maryi; raz w roku w dniu wybranym przez wiernego; ilekroć pojawią się tam grupy pielgrzymkowe. 

W niedzielę po piętnastym dniu miesiąca, od maja do września, odprawiane są nabożeństwa z procesjami ku czci Matki Bożej Bolesnej. W maju dziękujemy Maryi za Jej obecność wśród nas i za Jej opiekę. W czerwcu – za dzieci i młodzież, składając jednocześnie podziękowanie za kończący się rok szkolny. W lipcu modlimy się za małżeństwa, aby były zawsze Bogiem silne, i prosimy o łaski na codzienne życie. Przez pośrednictwo Najlepszej z Matek dla małżeństw, które nie mają potomstwa, wypraszamy łaskę rodzicielstwa. W sierpniu modlimy się za ludzi dotkniętych nałogami, za ich rodziny i o trzeźwość w naszych rodzinach. A wrzesień to miesiąc szczególnie poświęcony modlitwie za chorych, samotnych i starszych.

Przez cały rok w każdą środę odbywają się od lat nabożeństwa ku czci Matki Bożej, w czasie których wierni z parafii oraz pielgrzymi składają Matce Bożej swe prośby i podziękowania. Ludzie z całego świata za pośrednictwem Internetu polecają się matczynemu wstawiennictwu Maryi.

 

Projekt i wykonanie Alanet