Cmentarz parafialny

cmentarz_wielgomlyny

Prace remontowe

b_chrzcielnica_kopula

b_portal_zewnętrzny

b_portal_gotycki

b_gotycka_chrzcielnica

b_nowa kotlownia_ciepla

b_renowacja_figury_św._floriana

b_renowacja_figury_św._anny

b_renowacja_figury_św._józefa

b_renowacja figur

b_cegielki_klecznik_krzyz_tabernakulum

b_renowacja_piety_Matki_Bożej_Bolesnej

b_sw._o._pio kopia(3)

Po prostu

khantry design

Odsłonięcie MB Bolesnej

khantry design

Zwiedzanie sanktuarium

khantry design

Raport Jasnogórski

khantry design
Grupy duszpasterskie


Chór parafialny

Chór Parafialny
powstał w październiku 2009 r. Swoją gorliwością i zaangażowaniem ubogaca wiele uroczystości parafialnych. Chór prowadzi organistka Pani Agnieszka Staniek. Próby są uzgadniane na bieżąco z chórzystami. Wszystkich chętnych do śpiewu serdecznie zapraszamy.

o. Dominik Słabik
opiekun chóru
 
LSO

Liturgiczna Służba Ołtarza w parafii liczy obecnie 11 ministrantów, którzy służą w kościele i kaplicach dojazdowych. 

Z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w różnych nabożeństwach, dbając tym samym o piękno Liturgii. Poza ołtarzem, pomagają przy robieniu okolicznościowych dekoracji. Spotykają się raz w tygodniu na Hali Sportowej. 

Zbiórki odbywają się w soboty w salce duszpasterskiej.

Jeśli chcesz służyć przy ołtarzu Jezusa Chrystusa, a przez to uczestniczyć czynnie w życiu naszej wspólnoty parafialnej Zapraszamy!!!

o. Karol Sudoł
opiekun LSO 

 


 

PAMIĘTAJ:
BYCIE MINISTRANTEM TO NIE TYLKO OBOWIĄZEK,
ALE PRZEDE WSZYSTKIM WIELKA PRZYGODA!!!

 

 

MINISTRANT I JEGO ZASADY

 

Kim jest ministrant?

,,Ministrare" (z łaciny) znaczy ,,służyć". Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Słowo ,,ministrant" wskazuje szczególnie na służbę podczas Mszy świętej.

1. Ministrant jest POMOCNIKIEM przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Usługuje księdzu, gdy przygotowywany jest ołtarz i dary ofiarne potrzebne do ofiary Mszy świętej.

2. Ministrant jest tym który, NIESIE ZNAKI. Ministrant przynosi pewne określone przedmioty, które dla liturgii są niezbędne, mają szczególne znaczenie. One mają ludziom wierzącym coś przedstawić i wskazać na inną rzeczywistość.

3. Ministrant powinien sam być ZNAKIEM. Poprzez służbę wskazuje, że każde nabożeństwo liturgiczne sprawowane w kościele, jest nie tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych! Ministrant przez swoje służenie pokazuje, że „uczestniczyć w liturgii" to nie tak jak w kinie albo przed telewizorem tylko słuchać czy oglądać! ,,Uczestniczyć w liturgii" to znaczy także współdziałać i współtworzyć ją, czynnie się w nią angażując!

 

X przykazań ministranta

1. Ministrant kocha Boga i dla Jego chwały wzorowo spełnia swoje obowiązki.

2. Ministrant służy Chrystusowi w ludziach.

3. Ministrant zwalcza swoje wady i pracuje nad swoim charakterem.

4. Ministrant rozwija w sobie życie Boże.

5. Ministrant poznaje liturgię i żyje nią.

6. Ministrant wnosi wszędzie prawdziwą radość.

7. Ministrant przeżywa Boga w przyrodzie.

8. Ministrant zdobywa kolegów w pracy i zabawie dla Chrystusa.

9. Ministrant jest pilny i sumienny w nauce i pracy zawodowej.

10. Ministrant modli się za Ojczyznę i służy jej rzetelną pracą.

 

Cenne uwagi dla Liturgicznej Służby Ołtarza

1. Pełniący posługę przychodzą do kościoła przynajmniej 15 minut przed rozpoczęciem liturgii. Czas ten przeznaczamy na modlitwę, na duchowe przygotowanie się do uczestnictwa w Eucharystii lub nabożeństwie oraz na ubranie się, przygotowanie potrzebnych rzeczy, ewentualną pomoc w ubraniu celebransa.

2. Przychodząc do kościoła udają się najpierw przed tabernakulum, aby oddać pokłon Chrystusowi - Gospodarzowi tego domu.

3. Zawsze należy się przywitać z osobami znajdującymi się już w zakrystii lub wchodzącym do niej kapłanem (osoba duchowną) pozdrowieniem: Króluj nam Chryste! lub Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!, lub Szczęść Boże!

4. Udział służby liturgicznej we Mszy św. nie może ograniczyć się do wykonywania powierzonych im czynności. Posługa ma ich prowadzić do pełniejszego włączania się w święte obrzędy, aby uczestniczyć w nich "świadomie i owocnie".

5. Spełnianie określonych czynności w liturgii nie może mieć charakteru występu, lecz posługi. Należy więc podkreślać przekazywaną treść, a nie samego siebie.

6. Wszyscy członkowie zespołu liturgicznego pełniący posługę w prezbiterium biorą udział w procesji wejścia i uczestniczą w całej liturgii na swoich miejscach. Do zakrystii wychodzą tylko w razie słusznej konieczności!!!

7. Swoje czynności wykonują we właściwym czasie, bez pośpiechu, nigdy przed zakończeniem czynności poprzedzającej.

8. Do Komunii św. przystępują pierwsi przed pozostałymi wiernymi.

9. Swoją postawą i zachowaniem się dają wiernym przykład właściwego i pełnego uczestnictwa w Eucharystii.

 

Zadania Lektora

"Wszyscy wierni, zgodnie z własną pozycją, winni starać się prowadzić życie święte, przyczyniać się do wzrostu Kościoła i ustawicznie wspierać jego świętość". (Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 210)

 

Pięć przykazań lektora:

Lektor poznaje i rozważa Słowo Boże i stara się prowadzić życie według niego.

Lektor starannie przygotowuje się do liturgii przez modlitwę, a także ćwiczy tekst czytań.

Lektor dba o czystość swojej duszy przez regularną spowiedź. Pilnuje czystości swojego języka.

Lektor świadczy o Chrystusie w swojej codzienności, przez postępowanie, postawy i sumienne wypełnianie swych obowiązków.

Lektor jest przykładem dla innych, młodszych ministrantów. Swoim życiem zachęca wszystkich do naśladowania wzorców zawartych w Słowie Bożym.

 

Do zadań lektora należy:

- wierna służba Słowu Bożemu;

- angażowanie się w sprawy Kościoła;

- współpraca w dziele apostolstwa;

- wykonywanie w zgromadzeniu liturgicznym czytań biblijnych (wszystkich prócz Ewagelii);

- zapowiadanie intencji modlitwy powszechnej;

 

Lektor powinien w sytuacji braku ministrantów odpowiednich stopni zatroszczyć się o:

- przygotowanie ceremonii liturgicznej;

- wyznaczenie funkcji osobom czynnie uczestniczącym w liturgii;

- przygotowanie i odczytanie komentarzy;

 

Zawsze za sprawowaną liturgię bezpośrednio odpowiada kapłan. Lektor jest pierwszym, który bierze współodpowiedzialność i bezpośrednio prowadzi posługę liturgiczną.


 
KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza młodych ludzi, którzy chcą poprzez swoją modlitwę i pracę działać dla dobra wspólnoty parafialnej.

Celem KSM-owiczów jest być blisko Boga i ludzi oraz odpowiadać na potrzeby środowiska. Stowarzyszenie uczy pracy nad sobą, solidności, odpowiedzialności, stwarza też okazję do nauki, zabawy, wypoczynku. Stara się organizować różne dziedziny życia młodzieży, tak w wymiarze prywatnym, jak i społecznym. Jest dobrą metodą na spędzenie wolnego czasu, poznawania nowych ludzi i szansą na rozwój fizyczny, osobowościowy jak i duchowy.

KSM funkcjonuje w naszej parafii od 1995 roku. W tym czasie swoje miejsce we wspólnocie znalazło wielu naszych Parafian. Część z nich wybrała już swoja drogę życiową: niektórzy weszli na drogę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego, jak również zostali powołani do życia w rodzinie.

Spotykamy się w piątki na Mszy świętej wieczornej, po niej na spotkaniu formacyjnym. Zapraszamy!!!

o. Karol Sudoł
opiekun KSM-u 

  


 

CZYM JEST KSM? 

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza w swoich szeregach młodych ludzi. Oficjalnie istnieje od dnia 10 października 1990 r.Zostało powołane przez Konferencję Episkopatu Polski celem zaspakajania duchowych oraz społecznych potrzeb młodego pokolenia katolików.

Głównym zadaniem tej organizacji jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie oraz upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.

Najniższym szczeblem w strukturze KSM i jednocześnie jego najważniejszym elementem jest oddział parafialny bądź koło szkolne czy akademickie (w zależności od miejsca funkcjonowania), którego działalność koordynuje kierownictwo, zaś opiekę duchową sprawuje ksiądz asystent parafialny. Z kolei władzę nad oddziałami i kołami KSM w całej diecezji sprawuje zarząd diecezjalny
i towarzyszący mu ksiądz asystent diecezjalny. Natomiast pracami zarządów diecezjalnych kieruje Prezydium Krajowej Rady, a pomaga mu ksiądz asystent generalny.

Działalność i funkcjonowanie KSM opiera się na dwóch nurtach: formacyjno-modlitewnym, związanym z duchowym rozwojem, oraz skupiającym się na działalności zewnętrznej.

Z modlitwy i rozwoju wewnętrznego musi wypływać działanie, w przeciwnym wypadku jest to znak, że coś nie jest w porządku z formacją. Z drugiej strony samo działanie, jeśli jest oderwane od modlitwy i życia duchowego, staje się tylko pustym aktywizmem. Dlatego też KSM funkcjonuje na czterech płaszczyznach: religijnej, patriotyczno-społecznej, charytatywnej oraz kulturalno-rozrywkowej i sportowej.

 

CELE KSM

Zasadniczą misją stowarzyszenia diecezjalnego jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.


 
Żywy Różaniec


Żywy Różaniec
w naszej parafii jest pielęgnowany od niepamiętnych czasów. Obecnie w Parafii jest dziesięć Kół Żywego Różańca żeńskich i jedna męska. Róże te gromadzą się co miesiąc na wspólnej modlitwie i zmianie Tajemnic Różańcowych.

Każdy z członków Żywego Różańca rozważa codziennie jedną tajemnicę różańca i w taki sposób każdego dnia w naszej parafii odmawiane jest jedenaście „całych” różańców, to ogromne wsparcie modlitewne dla naszej wspólnoty i jej duszpasterzy, o których Członkinie i Członkowie różańca nieustannie pamiętają w swoich modlitwach.

I Ty możesz się włączyć w to wielkie dzieło modlitwy. Serdecznie zapraszamy.

 

o. Dominik Słabik
opiekun KŻR

 


Projekt i wykonanie Alanet